Ścieżka rowerowa
Stowarzyszenie PRO FUTURO podjęło wyzwanie i w listopadzie 2013 roku przystąpiło do konkursu ogłoszonego przez EFRWP. Panie Bożena Cieleń i Wiesława Wawrzyniak napisały projekt pn. „Oznakowanie ścieżki Jarka”. Natomiast umowa na realizację tego projektu została podpisana dopiero 15 lipca 2015 przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Gminę Zawonia i PRO FUTURO w ramach programu „Edukacja Ekologiczna – przedsięwzięcie pn. „Mała infrastruktura turystyczno-edukacyjna i przyrodnicza sposobem na poprawę stanu środowiska naturalnego i ograniczenia antropopresji” w całości finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Tytuł tego przedsięwzięcia wskazuje na jego treść. Oznakowanie, czyli wyznaczenie trasy ścieżki rowerowej poprzez postawienie tablic edukacyjnych i udostępnienie dodatkowych informacji dzięki aplikacji na telefon.
Ścieżka Jarka? Kilka lat temu tę trasę wyznaczył mieszkaniec Czeszowa – Jarosław Gładysz i opisał ją pod względem historyczno-przyrodniczym, a my opublikowaliśmy te informacje na naszej stronie internetowej www.czeszow.pl. Cieszymy się, że postawiliśmy tablice, przygotowaliśmy aplikację i w ten sposób upowszechniamy wiedzę dotyczącą naszego regionu: Czeszowa i okolic.
Trasa rowerowa o długości 14 km przebiega drogami naszej gminy. „Niezły Młyn” to jej początek i zakończenie, a kolejne przystanki to świetlica wiejska i parking przy kościele w Czeszowie, wjazd do lasu przy ul. Złotowskiej, wjazd na stawy czeszowskie, skrzyżowanie z drogą Bukowice-Złotów, Złotów, Stanięcice, Złotówek, Złotówek-Ośrodek Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego.
Przy każdym z 10 przystanków postawiliśmy tablicę przedstawiającą piękno i bogactwo przyrody i historii naszego terenu. Przy tablicach w Czeszowie stoją ławki. Ze składek członkowskich stowarzyszenia sfinansujemy zakup i posadzenie krzewów, które z pewnością ozdobią te miejsca. Liczymy na zainteresowanie mieszkańców i ich gości, przyjezdnych i turystów, na pogłębienie ich wiedzy o „naszym cudownym miejscu”.
Dziękujemy osobom, które nas wsparły pomocą, pracą, radą i dobrym słowem.
Bożena Cieleń i Wiesława Wawrzyniak
adres internetowy Ścieżki rowerowej Jarka
http://turystyka.czeszow.pl/
Najnowsze komentarze