PODHAJCE TO NASZ WSPÓLNY OBOWIĄZEK.
TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW ZIEMI PODHAJECKIEJ,
data założenia : 14 XI 2009 KRS 0000365743
NIP 9121860918 REGON 021356232
ul. Tadeusza Kościuszki 71/1 55 – 200 Bystrzyca Oławska
792 043 660 rwswojciechowski@wp.pl www.podhajce.org
Patronka : Błogosławiona Marta Wiecka SM,
Motto :
Pamięć i Prawda.
Przebaczenie i Pojednanie.
RATUJMY KOŚCIÓŁ p.w. TRÓJCY ŚWIĘTEJ.
Konto w PLN w BS Oława :
36 9585 0007 0010 0100 9705 0001
Budowla, jak wielka literatura, poezja czy muzyka, może opowiedzieć niejedną historię.
Może ukazać świat z zupełnie innej perspektywy, budzić pragnienia, wytyczać nowe szlaki.
Wbrew pozorom budowle nie należą do świata przedmiotów martwych.
Żyją, oddychają, są jak ludzie. Mają oblicza zewnętrzne i wnętrza.
Mają ciała i dusze.
Daniel Lebeskind – „Przełom : przygody w życiu i architekturze.”
W PAŹDZIERNIKU 2015 BR. ROZPOCZĄŁ SIĘ I ETAP PRAC REMONTOWYCH TEJ ŚWIĄTYNI.
Gdy 14 VII 1892 roku w Kościół p.w. Trójcy Świętej w Podhajcach uderzył piorun, niszcząc dach i wieżę, ówczesny dziekan podhajecki ks. Mikołaj Trębicki, celem pozyskania środków na odbudowę zniszczonej Matki Świątyń Ziemi Podhajeckiej, wprowadził w obieg obrazek z wizerunkiem Tronu Łaski, czyli ołtarza głównego tegoż kościoła, wraz z modlitwą :
„Wszechmocny i Miłosierny Panie Boże nasz w Trójcy Przenajświętszej jedyny, Ojcze Synu i Duchu święty, błagamy Cię pokornie jako ubogie dziatki Twoje, racz wejrzyć na nas łaskawem okiem miłosierdzia Twojego z wysokości Świątnicy Twojej, i użycz nam miłego zdrowia i błogosław pracy naszej, ażebyśmy szczęśliwi w życiu długie lata służąc Ci wiernie, nagrodę w niebie po śmierci otrzymać mogli przez zasługi Pana Naszego Jezusa Chrystusa – Amen.”
Nawiązanie do wizerunku i modlitwy umieszczonych na owym obrazku, są dzisiaj jak najbardziej na czasie, bowiem po trzech nieskutecznych próbach, w styczniu 2015 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zadanie w ramach priorytetu „Ochrona Dziedzictwa Kulturowego Za Granicą” przyznało pierwsze środki finansowe na remont Kościoła p.w. Trójcy Świętej w Podhajcach.
Od tego momentu do ich uruchomienia upłynęło niemal 8 długich miesięcy, ale najważniejszy jest fakt, że ruszyły wreszcie prace, które prowadzi Oleksii Markovskyi z Halicza koło Stanisławowa, ten sam, który opracował dokumentację na tzw. prace przeciwawaryjne na podhajeckim kościele.
Zgodnie ze złożonym przez TMZP 30 XI 2014 wnioskiem, a następnie 9 II 2015 jego korektą, I etap prac obejmuje :
- Wynajem, montaż i demontaż rusztowania.
- Zdjęcie ok. 1 m wierzchnich warstw zmurszałych murów.
- Zakup papy, desek i gwoździ.
- Tymczasowe zabezpieczenie w/w materiałami odkrytych warstw murów.
- Załadunek i wywóz gruzu wraz z uporządkowaniem terenu.
Ale zanim ruszą właściwe prace, trwa usuwanie z murów wypalonej więźby dachowej (po celowym podpaleniu kościoła w 1981 roku), karczowanie rosnących na murach drzew, montaż wokół świątyni tymczasowego oświetlenia i zabezpieczenie drzwi przed nieproszonymi intruzami.
MK i DN przyznało na ów cel 41 000 PLN, ale zgodnie z umową Towarzystwo Miłośników Ziemi Podhajeckiej musi zebrać na I etap prac 20 754 PLN, co razem daje kwotę 61 754 PLN.
Warunkiem udziału w kolejnym naborze wniosków (do 30 XI), w którym TMZP będzie występować o środki finansowe na II etap prac w roku 2016, jest spełnienie trzech podstawowych warunków :
- 1. Kwota 20 754 PLN musi w całości przejść przez konto TMZP.
- 2. Wykonania I etapu prac zgodnie z harmonogramem.
- 3. Zadanie musi zostać rozliczone do 31 XII 2015.
Z dokumentacji prowadzonych przez księdza proboszcza i TMZP wynika, że od 2006 roku, w tym od czasu naszego zaangażowania się w Podhajce (maj 2008) po czas współczesny, 3 zadania tam realizowane, pochłonęły kwotę ok. 250 tys. PLN, z czego ok. 70 % środków pochodzi z akcji prowadzonych przez TMZP albo zorganizowanych dzięki operatywności naszego wiceprezesa, Pana Henia Pękalskiego z Wrocławia.
Te zadania to :
1. Remont wewnętrzny i zewnętrzny oraz wyposażenie Kaplicy Zofii z Zamiechowa, tj. dawnej zakrystii podhajeckiego kościoła, w której od IX 2006 roku sprawowana jest liturgia mszy świętej.
2. Pomnik Adama Mickiewicza (sponsorzy : P.P. Maria i Henryk Pękalscy z Wrocławia).
3. Pomnik „Polskim Legionistom 1914 – 1918” (sponsorzy : Towarzystwo Miłośników Kresów Wschodnich z Dzierżoniowa, P.P. Maria i Henryk Pękalscy oraz Okręgowa Rada Adwokacka z Wrocławia).
Ale żeby ważny artystycznie i historycznie dla Rzeczypospolitej Obojga Narodów Kościół p.w. Trójcy Świętej w Podhajcach uzyskał choćby namiastkę dawnej świetności albo jak kto woli „drugie życie”, niezbędne jest wsparcie finansowe ludzi dobrej woli, których sercom i umysłom bliskie są Podhajce.
Dlatego, niech motto naszych działań stanowią słowa Kardynała Stefana Wyszyńskiego :
Z drobiazgów życiowych wykonywanych wielkim sercem powstaje wielkość człowieka.
Apeluję więc do Państwa w trzech ściśle powiązanych ze sobą kwestiach :
- Nagłośnienie problemu wśród potencjalnych sponsorów, począwszy od rodziny i znajomych.
- Wpłatę dowolnych kwot na dofinansowanie I etapu prac (konto w nagłówku pisma).
- Podjęcie rozmów z proboszczami Waszych parafii, w celu zaproszenia proboszcza z Podhajec – ks. Andrzeja Reminca, na głoszenie Słowa Bożego, a dochód z tego szczytnego działania trafiałby na konto Towarzystwa Miłośników Ziemi Podhajeckiej (działanie sprawdzone przez ks. Andrzeja w Brzeżanach, w Kuropatnikach i w Buszczu).
Apeluję także o codzienne odmawianie modlitwy autorstwa ks. Mikołaja Trębickiego.
Jeśli wyprosimy dla naszych działań opiekę Trójcy Świętej – patrona kościoła, wówczas to, co wydawało się przez lata nieosiągalne, może obecnie nabrać realnych kształtów.
Modlitwa poparta żarliwą wiarą czyni bowiem cuda…
Prezes ZG TMZP / – / Ryszard Wiktor Wojciechowski
Najnowsze komentarze