SPRAWDŹ NA KOGO MOŻESZ GŁOSOWAĆ!
Już za dwa tygodnie wybierzemy spośród 233 369 kandydatów do rad i 8 042 kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów. Wśród komitetów, które zgłaszały kandydatów 22 były założone przez partie polityczne, 2 przez koalicje, 445 przez lokalne organizacje społeczne i 12 113 przez wyborców (spośród nich 10 658 zgłosiło kandydatów tylko w jednym okręgu). – Warto zwrócić uwagę na wzrost liczby komitetów zakładanych przez organizacje społeczne. Przybyło także kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów. Będzie spośród kogo wybierać .
W tym roku, po raz pierwszy w prawie całej Polsce (we wszystkich gminach poza 66 miastami na prawach powiatu), wybierzemy radnych w okręgach jednomandatowych. To ułatwi znalezienie odpowiedniego kandydata lub kandydatki, jak również – już po wyborach – rozliczanie go z tego jak reprezentuje mieszkańców.
Władze samorządowe decydują o wydatkowaniu prawie 172 miliardów złotych rocznie, podczas gdy dla porównania budżet państwa w 2013 r. (bez subwencji i dotacji przekazywanych samorządom) to zaledwie 76 mld. To właśnie one decydują o kluczowych sprawach dla naszej okolicy takich jak przychodnie i szpitale, drogi, komunikacja publiczna, bezpieczeństwo w okolicy, domy kultury, biblioteki, muzea i teatry. Dodatkowo, w tej kadencji sejmiki wojewódzkie rozdzielą 40% ostatniej, największej transzy środków UE (82,5 mld euro). Warto samemu wybrać ludzi, którzy będą decydowali o tym, jak wydać te pieniądze. Nie pozostawiajmy wyboru innym, bo mogą mieć zupełnie inne priorytety i potrzeby niż my.
„Wybierzmy uważnie ludzi, którzy będą rządzić naszymi małymi ojczyznami. Dzisiaj patriotyzm, to iść na wybory i głosować świadomie. Dajmy politykom wyraźny sygnał, że wybory samorządowe są dla nas ważne, że o wynikach głosowania nie zadecyduje wyłącznie tzw. twardy elektorat. Pokażmy, że całe społeczeństwo będzie ich rozliczało z podejmowanych decyzji” – mówi Joanna Załuska, dyrektor programu Masz Głos, Masz Wybór w Fundacji im. Stefana Batorego.
Jak znaleźć kandydatów w swoim okręgu?
To wydawało by się dość błahe pytanie, ma ogromne znaczenie dla wyborów.
Jak pokazuje badanie CBOS dla Fundacji Batorego, aż 18% wyborców nie idzie głosować, bo nie może znaleźć odpowiedniego kandydata. W dużej mierze jest to problem wynikający z trudności w zdobyciu informacji o kandydatach. Warto poznać ich listę z wyprzedzeniem, by móc dowiedzieć się kim są potencjalni radni w naszej okolicy i jakie maja plany.
Do poniedziałku, 27 października terytorialne i gminne komisje wyborcze muszą wywiesić obwieszczenia z listą kandydatów i kandydatek. Dla przykładu w Bełchatowie w 2010, było ich ok. 1000. Nie przerażajmy sie jednak tą liczbą. Pamiętajmy, że tak naprawdę wystarczy sprawdzić kilku lub kilkunastu kandydatów, na których faktycznie będziemy mogli głosować w swoim okręgu wyborczym. Listę dla danego okręgu możemy sprawdzić w internecie już teraz, na stronie PKW.
Jak ocenić, czy ktoś jest dobrym kandydatem?
Po pierwsze, przeczytać program wyborczy. Sprawdźmy czy pomysły i plany, które mają kandydaci i kandydatki nam odpowiadają.
Po drugie, sprawdzić, czy potencjalni radni wiedzą jakie kompetencje ma samorząd i co za tym idzie – czy ich obietnice wyborcze, są możliwe do spełnienia. Zdarza się, że kandydaci przedstawiają obietnice, których spełnienie nie leży w kompetencjach urzędów, na które kandydują. Na www.maszglos.pl znajdziesz ściągę za co odpowiada samorząd.
Po trzecie, sprawdzić (np. w Internecie, w prasie lokalnej, zapytaj sąsiadów, znajomych) czym do tej pory zajmowali się kandydaci, czy mają doświadczenie, które będzie przydatne w pracy na rzecz mieszkańców.
Oczywiście czasami zdarza się, że te wszystkie informacje nie są łatwo dostępne. W takiej sytuacji warto zwrócić się bezpośrednio do kandydatów i kandydatek. Organizujmy spotkania z kandydatami, piszmy do nich maile, dzwońmy. Sprawdźmy czy są otwarci na rozmowę z wyborcami. Przecież to spośród nich wybierzemy osoby, z którymi będziemy współpracować przez kolejne 4 lata. Jeśli kandydat lub kandydatka nie chce rozmawiać z wyborcami, to czy jako radny znajdzie czas i chęci aby kontaktować się z mieszkańcami?
Jeśli chcecie zorganizować debatę z kandydatami lub inne wydarzenie zachęcające do udziału w wyborach zapraszamy na www.maszglos.pl Organizatorzy najciekawszych wydarzeń mogą zostać wyróżnieni podczas uroczystej gali wręczenia nagrody Super Samorząd pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.
Kim są obecni radni?
W ubiegłej kadencji najliczniejsza, a co za tym idzie – najsilniejsza grupa, bo aż 36% samorządowców miała związki z podlegającymi samorządom instytucjami publicznymi (przede wszystkim urzędnicy administracji i pracownicy jednostek jej podległych np. szkół, domów kultury, ośrodków pomocy, urzędów pracy, jednostek zarządzających drogami, mieszkaniami komunalnymi itp.). Druga w kolejności grupa, to osoby pracujące w sektorze prywatnym – pracownicy, samo zatrudnieni i właściciele firm. Wyjątkowo mało liczna była grupa przedstawicieli organizacji pozarządowych. Według danych GUS w upływającej kadencji kobiety stanowiły zaledwie 25,7% wszystkich radnych, a osoby młodsze niż 30 lat tylko 3,5%. 16 listopada mamy możliwość wybrać radnych, którzy będą znali nasze problemy
i chcieli na nie odpowiedzieć. Idź na wybory, wybierz swojego przedstawiciela, bo każdy powód, by głosować jest ważny.
O kampanii
Pod hasłem „Każdy powód jest ważny” ruszyła społeczna kampania zachęcająca do udziału w wyborach samorządowych. Jej inicjatorką jest koalicja organizacji pozarządowych Masz Głos, Masz Wybór. Cel to przekonanie Polek i Polaków, że te wybory są bardzo ważne i każdy ma powód, aby oddać głos i zaangażować się w życie lokalnej społeczności. Więcej na www.glosuj.org.pl
Artykuł pochodzi ze strony Witryna Wiejska
Najnowsze komentarze