Światowy Dzień Nauczyciela

      Światowy Dzień Nauczyciela jest obchodzony 5 października w ponad 100 państwach świata, na pamiątkę podpisania w 1966 „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela”, którą opracowały UNESCO i Międzynarodowa Organizacja Pracy. Jak podaje oficjalna strona Święta, worldteachersday.org, rekomendacja ta określa prawa i obowiązki nauczyciela. Święto obchodzone jest od 1994 roku.

     Polska posiada długą tradycję historyczną narodowego Dnia Nauczyciela. Upamiętnia on bowiem powstanie z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej 14 października 1773 roku. Stąd też oficjalnie nazwany jest on Dniem Edukacji Narodowej.

      „Z rąk do rąk podajemy skromnej mądrości dar zwyczajny”. Z okazji Dnia Nauczyciela składamy serdeczne życzenia wielu sukcesów zawodowych, spełnienia obranego celu oraz tego, aby podejmowany trud był źródłem satysfakcji i społecznego uznania.

     

      Informujemy i przypominamy, że jedną z form nagradzania pracy nauczycieli w powiecie trzebnickim jest ZŁOTA SOWA. Już dwukrotnie otrzymała ją nasza koleżanka Elżbieta Muszyńska za przygotowanie swoich uczniów do konkursów i za zdobycie przez nich punktowanych miejsc. Wyjątkowym sukcesem jednego z nich jest ZŁOTA SOWA dla Karola Muszyńskiego, który jest m. in. finalistą konkursu zDolny Ślązak.

Poniżej wywiad z Karolem.

 

1. Dlaczego wziąłeś udział w Zdolnym Ślązaku ?

Wziąłem udział w ” Zdolnym Ślązaku”, ponieważ chciałem sprawdzić swoją wiedzę. Konkurs jest sam w sobie dość wymagający, więc wymagało to trochę nauki. Również czynnikiem, który zachęcił mnie do wzięcia udziału było to, że po osiągnięciu tytułu laureata było się zwolnionym z części egzaminu gimnazjalnego, z jakiej brało udział się na konkursie.

 2. W jakim bloku wziąłeś udział?

Brałem udział w części humanistycznej w pierwszych dwóch etapach, a w następnych w części historycznej z elementami WOS-u. Historia to mój ulubiony przedmiot, dlatego z niej zdecydowałem się pisać konkurs.

3. Stresowałeś się?

Tak. Stresowałem się. Denerwowałem się i cięzko było mi sobie coś przypomnieć. Nigdy wcześniej nie brałem udziału w takim konkursie i nawet nie wiedziałem jak to wygląda.

4. Czy podejrzewałeś że dostaniesz się aż tak daleko ?

Nie podejrzewałem, ale miałem cichą nadzieje, że mi się uda. Test na etapie powiatowym nie był łatwy, ale dałem radę. Wiadomość o tym, że dostałem się na etap wojewódzki przyjąłem trochę z niedowierzaniem, ale byłem szczęśliwy, że się udało.

5. Gdzie się dostałeś tak dokładnie? Jak daleko?

Dostałem się do 2 części etapu wojewódzkiego. W tej części zadanie polegało na sformułowaniu odpowiedzi na wylosowane 2 pytania i odpowiedzi słownej. Był to już ostatni etap. Jeżeli udało się zdobyć odpowiednią ilość punktów z części 1 i drugiej zostawało się laureatem

 6. Jak to wspominasz?

Cały konkurs wspominam dobrze. Miałem okazję sprawdzić również swoją wiedzę. Dużo było uczenia się i czytania książek.

 7. Jesteś z siebie zadowolony, czy raczej troszeczkę zawiedziony?

Na pewno pozostaje trochę żal, że nie udało się zostać laureatem. Mimo to bardziej się cieszę, że udało mi się dostać do ostatniego etapu w II klasie i mam szansę wygrać za rok

8. Czy startujesz za rok ?

Tak, mam zamiar brać udział w konkursie w następnym roku. Wiem jak już to wygląda i postaram się dać z siebie więcej, żeby wygrać.

Wywiad z Karolem Muszyńskim na temat „zDolnego Ślązaka”

Wywiad przeprowadziła Żaneta Brygoła

15 paź, 2014

Skomentuj