Tu jest nasze miejsce

     5 stycznia 2007 roku ks. Wawrzyniec Bochenek został Patronem Zespołu Szkół w Czeszowie. Uczniowie, rodzice i nauczyciele wybrali go spośród innych kandydatów. Najpierw jednak poznawali jego życie dzięki opowieściom swoich dziadków i osób bliskich, współpracujących z ks. Wawrzyńcem Bochenkiem, też dzięki ks. prof. A. Kiełbasie.
Oglądali dokumenty, zdjęcia i filmy z prywatnych i zakonnych archiwów. Dzięki temu zyskali przekonanie, że ks. W. Bochenek to człowiek wyjątkowy, gorący patriota, pracowity, wrażliwy, wymagający od innych i od siebie.
Dlatego pisali wiersze, wykonywali prace plastyczne, redagowali wspomnienia swoich bliskich. W ten sposób powstała stała wystawa fotograficzna o charakterze biograficznym, książka o ks. W. Bochenku, tomik wierszy uczniów, przedstawienie Pt. „ Tu jest nasze miejsce”.
Społeczność szkolna mogła pokazać swoje dokonania w ramach XIX tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Stąd wystawa w kaplicy św Jadwigi  w Bazylice i w Muzeum Kultu św. Jadwigi oraz prezentacja spektaklu 21.09.2011 w Bazylice. Opowiada on o życiu i posłudze kapłańskiej ks. W. Bochenka w Trzebnicy na tle wydarzeń historycznych od przybycia tu repatriantów ze Wschodu w 1945 roku do wolnych wyborów w Polsce w 1990 roku. Pokazuje trudny proces kształtowania trzebnickiej społeczności, poszukiwania i pogłębiania lokalnej tożsamości oraz wpływ Dziekana na ten proces. Stał On przez 51 lat na straży wartości chrześcijańskich i obywatelskich. Po 1989 roku , został „Ojcem Chrzestnym” nowych władz, przemian, uczenia się przez nas wszystkich demokratycznych reguł w zgodzie z zasadami chrześcijańskimi. Za swoją służbę Bogu, Polsce i ludziom został nagrodzony w 1996 roku przez Lecha Wałęsę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Spektakl Pt. „ Tu jest nasze miejsce” został skonstruowany jak ciąg scenek z życia ks. W. Bochenka, ilustrowany komentarzem historycznym, prezentacją filmów dokumentalnych i zdjęć oraz piosenkami- przebojami kolejnych dekad, również piosenkami śpiewanymi przez uczennice i panie z grupy AleBabki.
Młodzi aktorzy byli przekonywujący,  szczególnie Maciek Kędra grający ks. W. Bochenka. Całość wywarła na widzach duże wrażenie. Przypomniała, poruszyła i wzruszyła, wywołała żywe odczucia, zainspirowała do wspomnień, przemyśleń, refleksji.
Publiczność nagrodziła występujących owacjami na stojąco, a oni mogli być z siebie dumni. Spektakl został przygotowany przez panią mgr Bożenę Cieleń we współpracy z panią mgr Alicją Kulik i panem mgr Józefem Ścisło, a wystawa przez panią mgr Elżbietę Muszyńską i panią mgr Wiolettę Kubiak – nauczycieli Zespołu Szkół im, ks, Wawrzyńca Bochenka w Czeszowie.

30 wrz, 2011

Skomentuj