Patron Zespołu Szkół w Czeszowie

                                DŁUŻNICY PAMIĘCI Z CZESZOWA

       Poszukiwanie imienia dla szkoły, poszukiwanie dla niej Patrona jest czasem poszukiwania tożsamości nie tylko dla społeczności szkolnej, ale dla całego środowiska lokalnego. Trzeba odpowiedzieć na pytania: co jest dla nas ważne? jakie wartości są istotne? dokąd zmierzamy? w jakim duchu chcemy kształtować umysły i charaktery? jakim ideałom podporządkujemy swoje działania w życiu zawodowym i osobistym.
       Okres od września 2005r. do końca 2007r. to czas pracy Zespołu Szkół w Czeszowie, której głównym celem było nadanie imienia szkole.
       Do proponowanych kandydatów na patrona naszej szkoły należało wiele ważnych osobistości: Maria Konopnicka, Adam Mickiewicz, ks. Kardynał Stefan Wyszyński, Jan Paweł II, Maria Skłodowska – Curie, Orzeł Biały, Szare Szeregi i właśnie ks. Dziekan Kazimierz Wawrzyniec Bochenek
       Czemu społeczność naszej szkoły wybrała właśnie jego? Myślę, że przede wszystkim dlatego, iż jako jedyny z proponowanych osób znał ludzi z naszych miejscowości, odprawiał tu msze, głosił piękne kazania, pomagał tutejszym mieszkańcom, kiedy sytuacja tego wymagała, rozmawiał z nimi, znali go nasi dziadkowie, a także niektórzy rodzice.
      Ludzie, pytani o ks. Bochenka, opowiadali o nim z wielkim entuzjazmem,z nieznikającym z twarzy uśmiechem. Bardzo miło go wspominali. Ks. Wawrzyniec niektórym naszym mieszkańcom udzielił ślubu kościelnego, komunii czy chrztu. Starsi ludzie pamiętają jeszcze lekcje religii z księdzem odbywające się w Trzebnicy, dokąd w latach 40-tych i 50-tych trudno było dojechać, szczególnie zimą.
      Jedna z mieszkanek Czeszowa, opowiadając o ks. Dziekanie, mówiła o nim, iż „był obowiązkowy i tego samego wymagał od swoich uczniów”. „Był mądry i po prostu księdzem z powołania”.
      Uczniowie szkoły w Czeszowie, niestety, nie mogli znać ks. Bochenka osobiście, mimo to wybrali go na patrona. Kiedy poznali jego osobowość, usłyszeli mądre słowa, zrozumieli poświęcenie, jakie włożył w służbę Kościołowi.
      Zapewne nie dla jednego z nich stał się autorytetem, człowiekiem godnym naśladowania, czerpania życiowego przykładu.
      Robiąc wywiady z mieszkańcami Czeszowa i Złotowa na temat ks. Wawrzyńca, poczuli, że był postacią, obok której nie można było przejść obojętnie.
      Ola Kępska – ówczesna przewodnicząca samorządu szkolnego uważała , że ks. Dziekan jest księdzem o niezłomnych zasadach i o niezwykłym, niepowtarzalnym usposobieniu. Uświadomiła sobie, że zawsze na pierwszym miejscu stawiał Kościół, rodzinę, dom, w którym żył i dorastał, kształtował w sobie wszystkie cechy, które sprawiły, że jest właśnie taką postacią.
     Nasza szkoła potrzebowała nazwy, która nie tylko by „ładnie” brzmiała, ale nazwy, która nadaje szkole sens, jest odzwierciedleniem jej nosiciela.
     Uczniowie są dumni z tego, że właśnie ks. Kazimierz Bochenek jest patronem naszej szkoły. Powtarzają jego słowo o charakterze wskazówek życiowych, śpiewając hymn szkoły: „Wychodźcie z orląt – do nas mówiłeś, wskazując, jak dumny to ptak” i utrwalają sobie nakaz godnego życia: „Wysoko sztandar wznosić kazałeś, wieść życie pełne wartości i prawd”.
     Dorośli – nauczyciele i rodzice uczniów, których głos był równie ważny jak ich dzieci podczas wyboru Patrona, podkreślali, że ksiądz Bochenek był wielkim patriotą, duszpasterzem i nauczycielem religii, zatroskanym o losy edukacji i wychowanie młodego pokolenia. Przez 50 lat był związany z Ziemią Trzebnicką, a w latach powojennych był proboszczem parafii Zawonia, do której należały m.in. kościoły w Czeszowie i Złotowie. Jako pionier na tym terenie bardzo przysłużył się do organizacji życia społecznegow parafii. Spośród wszystkich kandydatów na patrona naszej szkoły był jedynym, który znał mieszkańców osobiście i darzył ich sympatią do końca życia. Po 1945r. nie było na naszym terenie człowieka o tak dużym autorytecie jak ks. Bochenek. Dzięki bliskim kontaktom  z ludźmi mógł wpływać na ich postawy, a zarazem pomagać wielu parafianom.
     Troszczył się o potrzeby materialne i duchowe młodzieży. Młodym ludziom wlewał w serca ducha męstwa, wsparcia, umiłowania Boga i Ojczyzny. Jako pedagog ujmował pięknym krasomówstwem, ekspresją przekazu, dobrym słowem, uśmiechem.
     Z tych wszystkich względów właśnie Ksiądz Dziekan został Patronem Zespołu Szkół w Czeszowie. Oddaliśmy mu hołd, fundując pamiątkową tablicę i sztandar, które na co dzień są umieszczona w holu budynku szkolnego. Gdy wchodzimy do niego od strony ulicy M. Konopnickiej wita nas uśmiechnięty ks. Bochenek, co dodaje energii na początek dnia.
     Nasza szkoła i środowisko zyskały tożsamość, którą tworzą takie wartości jak wiara, patriotyzm, szacunek do ludzi. Właśnie one zostały ujęte w słowach podsumowujących życie ks. Bochenka, który wiódł je DLA BOGA, DLA OJCZYZNY, DLA LUDZI. 

 

Opr. Bożena Cieleń

na podstawie dokumentacji „Patron”

13 sty, 2012

Skomentuj