Czas dla przeżycia – pierwsza pomoc.
Coraz częściej docierają do nas informacje o zdarzeniach, wypadkach czy katastrofach. Pomimo tak zaawansowanych technologii, nowoczesnych skomputeryzowanych maszyn, a może właśnie dlatego, w ratowaniu życia decydującą rolę ma czas, to jak szybko nadejdzie pomoc.
Jak pokazały ostatnie wydarzenia (np. zderzenie pociągów pod Sczekocinami ) znaczącą rolę w akcjach ratowniczych odgrywają strażacy – ochotnicy, którzy zazwyczaj docierają jako pierwsi na miejsce zdarzenia, chociażby dlatego że jednostki OSP znajdują się również w małych miejscowościach i tym samym są bliżej zdarzeń. I to od ich umiejętności, sprawności działania często zależy powodzenie akcji ratowniczo-gaśniczej. Dlatego bardzo ważną rzeczą jest aby ci ratownicy-ochotnicy posiadali odpowiedni sprzęt, jak również byli profesjonalnie wyszkoleni.
Zadania ochotniczych straży pożarnych wynikające z ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej dotyczą ochrony ludności, ochrony przeciwpożarowej oraz ratownictwa. Z chwilą rozpoczęcia procesu włączania jednostek OSP do KSRG tj. od 1995 r. nie tylko wzrósł zakres zadań strażaków – ochotników ale zmienił się ich charakter. Dotychczasowa dominacja gaszenia pożarów w codziennej praktyce ochotniczej straży przenosi się stopniowo na inne rodzaje ratownictwa, w tym głównie ratownictwa technicznego, podczas zdarzeń na drogach, gdzie stosowane są inne techniki prowadzenia działań ratowniczych.
Wychodzą naprzeciw tym potrzebom w Zespole Szkół w Czeszowie przez trzy kolejne weekendy marca odbywał się kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Uczestnikami kursu byli strażacy z ochotniczych straży pożarnych z powiatu trzebnickiego, którzy zdobywali wiedzę i umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach i w sytuacjach zagrożenia życia. Kurs zakończył się egzaminem.
W dniu 25.03.2012 siedmiu strażaków Naszej Gminy z OSP Złotowa, Zawoni i Czeszowa ukończyło kurs zdając egzamin z wynikiem pozytywnym.
Kurs dla strażaków z OSP Złotowa oraz OSP Zawoni został sfinansowany ze środków Gminy Zawonia, natomiast OSP Czeszów otrzymała dotację z KSRG.
Dzień 25.03.2012 (niedziela) był bardzo pracowity dla strażaków. Rozpoczął się bardzo wcześnie bo już o pierwszej w nocy. Mieszkańców Czeszowa zbudził głos syreny – paliły się dwie stodoły.
Od godziny 9 do godz 16 uczestniczyliśmy w zajęciach, w egzaminie teoretycznym i praktyczny z pierwszej pomocy. Po zdanym egzaminie zaprosiliśmy wszystkich uczestników na poczęstunek do remizy, a o godz. 18 zabezpieczaliśmy trasę przejścia procesji Drogi Krzyżowej.
Najnowsze komentarze